Brendan


R. Buckminster Fuller


Walter Gropius


Philip Johnson


Ludvig Mis Van Der Roe


Iong M. Pei


Pei-Hancock


Frank Lloyd Wright

OBLAKODER KAO SIMBOL AMERICKOG GRADA

Retko koji oblik simbolizuje duh americkog grada bolje od oblakodera. Omogucen novim tehnikama gradjenja i pronalaskom lifta, prvi oblakoder podignut je u Cikagu, (Chicago) 1884.godine. Projektovao ga je Vilijem Le Baron Dzeni (William Le Baron Jenney), (1832-1907). Dzeni je usavrsio celicnu konstrukciju koja je obezbedjivala unutrasnji oslonac, sto je znacilo da spoljni zidovi vise nisu morali da nose tezinu brojnih spratova. Kako je cena zemljista u gradovima rasla, rasle su i zgrade postepeno.

ARHITEKTI U AMERICI

Salivenov najtalentovaniji ucenik bio je Frenk Lojd Rajt (Frank Lloyd Wright), (1869-1959). Danas se smatra najoriginalnijim i najuticajnijim savremenim americkim arhitektom, mada je tokom veceg dela zivota bio ignorisan i nije dobijao znacajnije porudzbine. Karijeru je uglavnom posvetio projektovanju privatnih kuca insistirajuci na otvorenom prostoru i inventivnom koriscenju materijala. Jednu od njegovih najpoznatijih zgrada predstavlja cilindricni objekat Gugenhajm Muzeja iz 1959. godine u Njujorku. Ideje Salivena i Rajta postale su dominantan princip americke arhitekture.

Neke od njih preuzela je jedna grupa arhitekata koja je pred drugi svetski rat emigrirala iz Evrope u Ameriku da bi kasnije stvorila druge dominantne pokrete u arhitekturi,kao sto je Internacionalni stil. Medju njima su bili Ludvig Mis Van Der Roe (Ludwig Mies Van der Rohe), (1886-1969) i Valter Gropius (Walter Gropius) (1883-1969), koji su rukovodili cuvenom nemackom skolom oblikovanja Bauhausom. Njihov Internacionalni stil, naglasavao je masinsku obradu, geometrijske oblike i materijale. Neki kriticari su zgrade zasnovane na njihovim idejama nazvali staklenim kutijama, dok drugi te gradjevine nazivaju spomenicima americkim korporacijama.

Radikalno razlicit pristup projektovanju razvio je R.Bakminster Fuler (R. Buckminster Fuller) (1895-1984). On je koristio matematicke principe za stvaranje oblika koji je nazvao geodezijskom kupolom kod koje krovna konstrukcija nosi sopstvenu tezinu.

U vodece arhitekte danasnjice spadaju Filip Dzonson (Philip Johnson) r 1906. i I.M.Pei (Iong M. Pei) r.1917. Mnogi mladji arhitekti udaljili su se od staklenih kutija. Jedan od vodja ovog pokreta je Majkl Grejvs (Michael Graves) r. 1945. cije su zgrade bogate detaljima i dekorativnim elementima.